SKIP TO CONTENT
ZASIĘG

ZASIĘG TWOJEGO ELEKTRYCZNEGO SAMOCHODU

Zasięg może zniechęcać do zakupu samochodu elektrycznego. Użytkownicy chcą, żeby zasięg podawany przez producentów był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistych warunków eksploatacji. Czynniki, które mają wpływ na zasięg, ładowanie, porady dotyczące prowadzenia – podajemy wszystkie przydatne informacje, niezbędne, by zapewnić przyjemną jazdę i komfort psychiczny za kierownicą zelektryfikowanego samochodu Peugeot.

OBLICZ SZACUNKOWY ZASIĘG SWOJEGO ELEKTRYCZNEGO SAMOCHODU


 
e-EXPERT :
e-Traveller :

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ZASIĘG TWOJEGO SAMOCHODU

Oprócz stopnia naładowania akumulatora na zasięg pojazdu elektrycznego mają wpływ różne czynniki.

PRĘDKOŚĆ

Zasięg pojazdu w 100% elektrycznego przy jeździe ze stałą prędkością 130 km/h zmniejsza się o połowę w porównaniu do zasięgu homologowanego zgodnie z protokołem WLTP. 

OGRZEWANIE

Ciepło wydzielane przez silnik spalinowy jest ponownie wykorzystywane do ogrzewania wnętrza pojazdu. Silnik elektryczny nagrzewa się w niewielkim stopniu, a jego ciepło nie wystarcza do ogrzania wnętrza pojazdu. Akumulator jest więc wykorzystywany także do zasilania specjalnego grzejnika elektrycznego.

WARUNKI POGODOWE

Temperatura otoczenia, niezależnie od stosowania ogrzewania czy klimatyzacji, ma bezpośredni wpływ na zasięg Twojego pojazdu. Przy temperaturze 0° zasięg spada o 10%.

TOPOGRAFIA

Podczas jazdy pod górę zużycie energii jest większe i wpływa na zasięg. Natomiast jadąc w dół, pojazd odzyskuje energię dzięki hamowaniu rekuperacyjnemu.

Inne czynniki wpływające na zasięg


 
STYL JAZDY
Płynna ekojazda umożliwia optymalizację zasięgu. 
CIŚNIENIE W OPONACH
Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać ciśnienie w oponach. Sprawdź maksymalne dozwolone ciśnienie podane z boku opony. Jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, zwiększą się opory toczenia, co zwiększy zużycie energii. 
KORZYSTANIE Z DODATKOWYCH URZĄDZEŃ
Ogrzewanie i klimatyzacja odpowiadają za 10 do 30% zużycia energii akumulatora. Natomiast inne elementy wyposażenia podnoszącego komfort (radio, światła, wycieraczki…) mają niewielki wpływ na zużycie energii.  
PRZEWOŻONY ŁADUNEK
Jazda z ładunkiem na dachu lub przy otwartym oknie zwiększa opór powietrza, a tym samym zużycie. Duży ciężar przewożonego ładunku także wpływa na zasięg.  

PORADY DOTYCZĄCE OPTYMALIZACJI ZASIĘGU


 
WSKAŹNIK MOCY
Zużycie energii pokazywane jest w czasie rzeczywistym  na tablicy rozdzielczej, by ułatwić zarządzanie zasięgiem samochodu. 
TRYB EKOJAZDY
Ekojazda to oszczędny sposób prowadzenia samochodu, który pozwoli Ci maksymalnie zwiększyć zasięg twojego samochodu. Oszczędzaj energię, zmniejszając moc silnika i komfort cieplny. 
HAMOWANIE REKUPERACYJNE
Kiedy zwalniasz pedał przyspieszania podczas jazdy, silnik elektryczny zachowuje się jak prądnica, wyhamowuje samochód i odzyskuje energię, która trafia do akumulatora. Tryb Brake można włączyć lekkim pchnięciem dźwigni zmiany biegów do tyłu.  
ZDALNE POLECENIA
Możesz zaprogramować wstępne ogrzewanie lub schłodzenie kabiny za pomocą smartfona i zapewnić sobie w ten sposób wyższy komfort. Funkcja pozwala również zachować zasięg samochodu, jeśli samochód jest w tym czasie ładowany. Możesz również sprawdzić zasięg samochodu, uruchomić zdalnie ładowanie w wybranym momencie i śledzić jego postęp.  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ŁADOWANIE

Wykorzystaj w pełni zasięg swojego zelektryfikowanego pojazdu (362 km WLTP  w przypadku nowego Peugeot e-208 i do 59 km WLTP w przypadku  modelu 3008 HYBRID4 w trybie jazdy w 100% z napędem elektrycznym) dzięki dostępnym dla Ciebie różnorodnym możliwościom ładowania akumulatora.

ODKRYJ STACJE ŁADOWANIA W SWOJEJ OKOLICY

PLUGSURFING dostarcza listę stacji ładowania – tylko tych kompatybilnych

ze wskazanym pojazdem. Dostęp do terminali może podlegać warunkom, 

z którymi należy zapoznać się przed skorzystaniem z usługi (dostęp płatny na podstawie abonamentu, dostęp bezpłatny itp.).